Ralsko

Ralsko se nachází necelé 4 km severovýchodně od města Mimoně (okres Česká Lípa). Většina lidí má s tímto názvem spojený hrad, ale pod tímto pojmem se skrývá i zalesněný vrch, přírodní rezervace a dokonce i vojenský prostor..

Doprava

Z Blatce vyjeďte směr Ždírec, zde jeďte směrem na obec Luka. Z Luk směřujte do Doks a dále pak do Mimoně. Cesta je dlouhá asi 30km. Z Mimoňského náměstí se vydejte po červené značce, která vás zavede až ke hradu (4 - 5 km).

Trocha historie

Hrad byl založen zřejmě ve 13. století. Ovšem mnoho si toho neprožil. Již o dvě století později, tedy v 15. století, jej dobyli husité a po nich žitavské vojsko. Hrad byl vážně poničen a vypleněn. Dalšími osadníky byla banda loupeživých rytířů, která Ralsko roku 1516 definitivně opustila. Od té doby zůstal opuštěný a chátrá.

Co je zde k vidění?

Cestou ke zřícenině můžete spatřit bývalý zámecký park, pískovcovou skalní věž Džbán, Juliinu vyhlídku a mnoho čedičových skal. Hrad se nachází na vrcholu 694 metrů vysokého kopce nesoucího stejné jméno. Dnes jsou zde k vidění pouze hradby, zříceniny dvou věží a obvodové zdivo. Z hradeb je nádherný výhled do okolí. Za jasného počasí je možno dohlédnout až na Ještěd, Říp, Bezděz, Lužické či Jizerské hory.

Přírodní rezervace Ralsko se nachází v okolí hradu a zabírá rozlohu 22,31 ha. Vyskytuje se zde mnoho vzácných teplomilných druhů rostlin a chráněných zvířat (např. mlok skvrnitý či muflon).

Turistické informace

Hrad Ralsko je zřícenina a je volně přístupná všem návštěvníkům.

Pověst

K hradu a kopci se váží dvě zajímavé pověsti. Podle té první je údajně na hradě ukryt poklad, který hlídá velký zlý pes. Druhá pověst vypráví příběh o bájném vojsku podobnému tomu v Blaníku, které prý povstane, až bude národu nejhůře.

Neoficiální stránky hradu Houska