Máchovo jezero

Máchovo jezero leží jižně od České Lípy a obklopují ho lesy Ralské pahorkatiny se zříceninami několika významných hradů. Celá oblast je vyhledávána pro svou krásnou přírodu a možnost trávení volného času jak aktivně, tak i pasivně.

Doprava

Od zámku se vydejte po cyklistické trase č. 003 (modře značena) do pět kilometrů vzdálené Dolní Housky. Zde se trasy kříží, odtud se držte cyklistické trasy č. 0015, která vás zavede až do 12 kilometrů vzdálených Doks. Odsud již najdete jezero snadno, cesta je dobře značena.

Trocha historie

Velký rybník nechal založit k chovu ryb roku 1367 Karel IV. Po druhé světové válce vstoupil do povědomí obyvatel jako Máchovo jezero a od roku 1961 se celá oblast začala nazývat Máchovým krajem.

Co je zde k vidění?

Máchovo jezero má plochu 284 ha a hloubku až dvanáct metrů. Uprostřed se nacházejí dvě ornitologické rezervace nazvané Myší a Kachní ostrůvek. Na březích najdete mnoho písečných pláží a půjčoven kol, šlapadel či motorových člunů. Věnovat se zde můžete také volejbalu, bungee jumpingu nebo se donekonečna vozit po mnoha tobogánech a klouzačkách. Kromě koupání se také nabízí možnost naučit se hrát minigolf či tenis. Pokud máte soutěživého ducha, zkuste se přihlásit na turnaj v plážovém volejbalu či v jachtění. Jestliže raději brázdíte vodní hladinu nějakým plavidlem, jistě využijete možnost okružní plavby parníkem po jezeře.

Máchovo jezero symbolizuje především léto, ale ani v zimě se zde nebudete nudit. Na zamrzlém jezeře se výborně bruslí a v jeho okolí skvěle lyžuje.

Turistické informace

Okolo jezera se nachází mnoho pláží, vstup na ně je většinou placený. Samozřejmě se zde dají najít romantická zákoutí, na která můžete zdarma

Pověst o vzniku Máchova jezera

Máchovo jezero nechal založit Karel IV, který se roku 1367 vydal se svou družinou na lov a zbloudilý jelen ho zavedl do mokřad a luk. Král se rozhodl, že je to příhodné místo pro vytvoření vodní plochy a nechal zde navršit hráz. Vzniklé jezero pak nazval Velkým rybníkem.

Neoficiální stránky hradu Houska