Fotogalerie

Kokořín

Kokořín je nádherný hrad nacházející se uprostřed lesů nedaleko Mělníka. Stejně jako Bezděz a Houska, i Kokořín je opředen řadou tajemných bájí a pověstí

Doprava

Z Housky se vydejte po červené turistické značce na 9 km vzdálené rozcestí Kokořín – Dolina, zde odbočte na modrou značku, která vás dovede (po asi 500m) na odbočku přímo k hradu.

Trocha historie

Kokořín nechal postavit kolem roku 1320 pan Hynek Berka z Dubé. Během následujících let hrad často měnil majitele až byl nakonec opuštěn a prohlášen Ferdinandem III. za prokletý (nesměl se opravovat).
Roku 1715 byl založen ve vsi barokní zámek a hrad se tak dostal na okraj zájmů majitelů. Na konci 19. století se o Kokořín začal zajímat Klub českých turistů a hrad se dostal do povědomí široké veřejnosti. Roku 1911 získal Kokořín Václav Špaček, který nechal hrad i zámek v obci přestavě.
Po znárodnění byl hrad v roce 1992 opět vrácen původním majitelům.

Co je zde k vidění?

Přízemí hradu je věnováno historii Kokořína a okolí. První patro zdobí erby jednotlivých majitelů. V Loveckém pokoji je umístěna expozice zbraní ze 17. až 19. století a v navazujícím Rytířském sále se nachází detailní model hradu. Veškeré místnosti jsou vybaveny dobovým nábytkem a keramikou. Součástí prohlídky je i interiér věže. Na zdech, které obklopují její točité schodiště, najdete opět fresky s erby šlechtických rodů. Z vrcholu je nádherný výhled do okolí.

Turistické informace

adresa: Kokořín
telefon: +420 315 695 064
e-mail: hradkokorin@seznam.cz

Otevírací doba

leden, únor, březen
po dohodě se správou hradu
dubensobota – neděle9 – 16
květen denně mimo po
9 – 16
červen, červenec, srpen denně mimo po 9 – 17
září denně mimo po 9 – 16
říjensobota – neděle9 – 16
listopad, prosinecpo dohodě se správou hradu

Vstupné:

I. okruh II. okruh
plné vstupné 80,- 30,-
studenti, důchodci, ZTP 50,- 30,-
děti do 6 let zdarma zdarma
děti do 15 let 40,- 10,-
prohlídka mimo otevírací dobu 120,- -

Pověst

Asi nejznámější pověst zdejšího kraje vypráví příběh o rytíři Petrovském a jeho bandě loupežníků, kteří zde údajně měli své sídlo. Při restaurování hradu se ukázalo, že s největší pravděpodobností nejde o báchorku. Našlo se zde totiž větší množství koster neznámého původu.

Také ke kolébce, která se nachází v prvním patře interiéru se váže zajímavá pověst. Traduje se o ní, že "která děva si kolébkou zahoupe, do roka porodí!". A opravdu se to prý vyplní.

Neoficiální stránky hradu Houska