Fotogalerie

Hrad Bezděz

Tento nádherný gotický hrad naleznete v blízkosti stejnojmenné obce. Těsně v jeho blízkosti se nachází přírodní rezervace, která ukrývá mnoho zajímavých rostlin a živočichů.

Doprava

Z Housky vede červená turistická značka (tzv. Máchova cesta) přímo na Bezděz. Připravte se asi na 11,5 km.

Trocha historie

Hrad nechal postavit mezi lety 1265 – 1278 Přemysl Otakar II. k ochraně královského panství. Dokončení hradu se však nedočkal, protože padl v bitvě na Moravském poli. Bezděz se pak stal vězením pro jeho ženu Kunhutu a syna Václava, které věznil Ota Braniborský. Kunhutě se podařilo uprchnout a za Václava, budoucího krále, země zaplatila výkupné. Hrad byl za jeho vlády zastaven. Vykoupil ho až Karel IV., který zároveň zakázal nadále zastavovat královský majetek. Jeho rozhodnutí však nebylo respektováno a tak byl Bezděz po následující léta neustále zastavován. Nakonec byl hrad prodán a o pár let později poprvé dobit. Poničený Bezděz skončil v majetku Albrechta z Valdštejna. Ten na hrad povolal mnichy a nechal zde založit klášter, ve kterém byla umístěna kopie vzácné sošky Panny Marie Monserratské. Pověsti o její zázračné moci se šířily obrovskou rychlostí a hrad se stal vyhledávaným poutním místem. Roku 1785 byl klášter zrušen a hrad opuštěn.

Co je zde k vidění?

Cestu na hrad lemuje 15 opravených kapliček křížové cesty ze 17. století. Před samotným vstupem do hradu se nachází nepřístupná 30 metrů vysoká Čertova věž a pamětní deska věnovaná K.H. Máchovi, který k Bezdězu neodmyslitelně patří. Další zvláštností je kaple ze 13. století, ve které byla uložena kopie Černé Madony montserratské. Dále zde stojí dva paláce – královský a purkrabský. Druhý jmenovaný sloužil za éry kláštera jako jídelna a kuchyň. V podkroví paláce byly umístěny cely mnichů. Purkrabský palác byl sídlem purkrabího, který spravoval hrad za královi nepřítomnosti.

Pokud dáváte přednost přírodě, jistě vás potěší nádherná rezervace o výměře bezmála 30 ha rozkládající se na vrcholech Velkého a Malého Bezdězu. Naleznout zde můžete chráněné druhy rostlin a živočichů (jako např. hvozdík sivý, lilie zlatohlavá či ostříže lesního a tesařík alpský).

Pověsti

K hradu se váže mnoho pověstí, mezi nejznámější a nejzajímavější patří ta o vzniku Velkého a Malého Bezdězu. Kopce prý vznikly díky sázce mezi čertem a hýřivým mlynářem. To zda skončí mladík v pekle, měla rozhodnout navršená hromada hlíny a kamení. Samozřejmě vyhrál mlynář, kterému k tomu dopomohla kouzelná zástěra od zakleté krásky.

Turistické informace

adresa: Národní památkový ústav, Správa státního hradu Bezděz, 471 61 Okna
telefon: 487 873 131, pokladna 723 774 904, kastelán 606 649 807
e-mail: bezdez@npu.cz, juricka.jan@npu.cz

Otevírací doba

duben soboty, neděle a svátky 10:00 - 16:30
květen - září denně mimo pondělí 9:00 - 16:30
říjen soboty, neděle a svátky 9:00 - 15:30

S průvodcem trvá prohlídka 50 minut, samostatně je doba pobytu na hradě neomezena. Mimo otevírací dobu je prohlídka možná pouze po předchozí dohodě se správou objektu a za příplatek k základnímu vstupnému.

Vstupné:

plné vstupné
70 Kč
snížené vstupnéděti 6-15let, senioři nad 65let, studenti 15 – 26let, ZTP40 Kč
rodinné vstupné2 rodiče + tři děti do 15 let 180 Kč
volné vstupné
zaměstnanci NPÚ a děti do 6 let v doprovodu rodičů zdarma
pes
na vodítku s náhubkem
20 Kč

Neoficiální stránky hradu Houska